ДА СЕ ХВАНЕМ ЗА ХОРОТО

Да похвалим Столична община, че зорко бди за обществения ред в София. Един пример. Преди няколко месеца полицията забрани на моя син да свири с китара на улицата, защото нямал разрешение и използвал усилвател. И правилно – това е нарушение на наредбата за обществения ред и сигурност.

Но ето още един пример, малко по-различен. Всяка неделя от години насам пред Народния театър няколко човека пресрещат гражданите и гостите на столицата и ги убеждават да се хванат на тяхното хоро.

Усилвателят работи на макс, музиката се чува чак на площад „Славейков“. Полицията – ни чула, ни видяла.

Едва ли има столичанин, който да не е чул или видял този прословут „Неделен Мегданъ Български.“ Това е една дълга история, много години на тормоз над живущите край градската градина и над артистите и публиката в Народния театър. През 2019 г. бившият кмет Йорданка Фандъкова признава, че това е хубава частна инициатива, но музиката е малко висока.

Многобройните жалби на граждани и артисти обаче не дават резултат. Вместо строг законов контрол общината започва преговори и предлага други места за танцуване в столицата. Обаче една групичка от самопровъзгласили се патриоти и спасители на българския род обявяват площада пред Народния театър за своя територия и вземат управлението й в свои ръце. На това поведение баба ми му викаше: „Чрез нахалство към прогрес.“

„Първо – нямаме забрана. Второ – използваме правото си на уведомителен режим – ведомяваме общината 48 часа предварително. Всяка неделя присъстват органите на МВР, които пазят тази традиция“, казва Румен Спасов, един от организаторите на неделните мегдани в интервю през 2023 г. Изтощен от дългата битка, накрая Народният театър „Иван Вазов“ се предава.

А самодейният театър „Румен Спасов“ побеждава с мълчаливата помощ на Столична община.

Поради големия обществен интерес ние решихме да направим своя проверка. Зададохме няколко въпроса на Столична община и получихме отговори, които тотално се разминават с думите на господин Спасов.

Първо. Столична община не е издавала съгласувателни писма за това събитие. То не попада в рамките на Закона за събранията, митингите и манифестациите. На всички писма на организаторите общината е отговаряла с отказ.

Второ. Тъй като мероприятието не е разрешено, организаторите не могат да ползват електроенергия от общинските електрически табла. Оказва се, че години наред организаторите захранват уредбата си с краден електрически ток.

Трето. Органите на МВР не присъстват на тези неделни „мегдани“, защото те не са съгласувани с общината. Но по сигнали са извършвали проверки и са съставяли актове и наказателни постановления, за които тече процедура по обжалване в съда.

Четвърто. Организатор на тези скандални събития е сдружението „Обществена академия за наука, образование и култура.“ Нашата проверка показа, че това сдружение е учредено през 2015 г. от Отечествения съюз, който пък е наследник на Отечествения фронт. Председател е професор Стойчо Симов, който според списание „Международни отношения“ е бил два мандата декан в АОНСУ. Явно това не е обикновена „частна ини-

циатива“.

И накрая завършваме с въпроса: „Докога Столична община ще гледа с широко затворени очи как шепа самозвани „родолюбци“ играят своята пиеска на сцената пред Народния театър.“ И с надеждата, че скоро фонтаните в градската градина ще пеят необезпокоявани в неделните вечери.

Чавдар СОТИРОВ

Още от "Стършел"

Карикатури

Внимателно на плажа!

Карикатури

Гола вода

Нашият петъчен салон

МАЛКИЯТ ЧОВЕК В ГОЛЕМИЯ ХАЗАРТ

Появи се възможност, предлагаща на всеки предприемчив българин да забогатее. Как? Много лесно – като си отвори свой пункт за залагания. Това се рекламира по БНТ по време на всеки мач от Световното първенство. Не веднъж, а по десетина пъти. Даже в паузите, когато футболистите пият вода, тогава и зрителите пият по някоя бира заедно […]

Карикатури

Поцелуйковщина

Каква стана тя

ИДИОТИТЕ СЪЩО ПЛАЧАТ

Ако по телевизията сте видели един наистина тъжен и угрижен човек, то това със сигурност е бил министърът на туризма. Хотелите ни са чисти, каза, прозорците са измити, чадърите са подредени, а туристи няма. Не се и задават. И ни призова – за Бога, братя, летувайте на родното море! Бъдете патриоти! Пък ние, несъзнателните поданици […]

Карикатури

Война за мир

Прочетете новия "Стършел"!